Predyspozycje. Kierunek architektura krajobrazu przeznaczony jest dla osób zainteresowanych przyrodą i ochroną środowiska, posiadających wyobraźnię przestrzenną, cechujących się dokładnością, posiadających zdolności organizacyjne oraz gotowych do pracy w różnych warunkach pogodowych.
Nauczanie. Nauka w zawodzie technik architektury krajobrazu trwa 5 lat. Uczniowie kształcą się równolegle na zajęciach z przedmiotów ogólnokształcących jak i zawodowych. Kształcenie zawodowe teoretyczne idzie w parze z dbałością o wysoki poziom nauczania praktycznego.
Szczególną i z pewnością jedną z najważniejszych ról architekta krajobrazu jest projektowanie i kształtowanie naszego otoczenia a coraz częściej w życiu współczesnego człowieka znaczenia nabierają ogrody przydomowe oraz tereny zieleni w miastach. Podnoszą one estetykę otoczenia, stwarzają korzystne warunki do wypoczynku, a dla mieszkańców miast stanowią element zastępujący kontakt z naturalnym środowiskiem przyrodniczym.
Do głównych zadań technika architektury krajobrazu, oprócz zadań projektowych, należy urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni miast i obszarów wiejskich oraz nadzór nad pielęgnacją parków i ogrodów. Dodatkowo technik architektury krajobrazu może zajmować się produkcją roślin ozdobnych oraz nadzorem podległych mu pracowników.
Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa, jak wskazują dane statystyczne, wzrasta poziom zainteresowania zakupami roślin ozdobnych a także usługami związanymi z tworzeniem i pielęgnacją ogrodów. Tym samym coraz większe staje się zapotrzebowanie na kreatywnych twórców ogrodów oraz specjalistów z branży architektury krajobrazu.
Przedmioty.
Przykładowe przedmioty zawodowe teoretyczne:
Przykładowe przedmioty zawodowe praktyczne:
Dla uczniów tego kierunku wprowadzamy w 5 klasie zagadnienia związane z ARANŻACJĄ WNĘTRZ ZIELENIĄ.
Kwalifikacje. Po ukończeniu szkoły uczeń zdobywa 2 kwalifikacje:
Umiejętności. Technik architektury krajobrazu powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych związanych z projektowaniem i kształtowaniem krajobrazu, a zwłaszcza do:
Po zdaniu egzaminu maturalnego można kontynuować naukę na wyższej uczelni - preferowane kierunki studiów: architektura krajobrazu, ogrodnictwo, biologia.
Praca. Absolwenci szkoły mogą podejmować pracę w biurach projektowych, przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie zakładania i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu, a także w przedsiębiorstwach i instytucjach innych branż, w których znajdują się obiekty architektury krajobrazu. Mogą także prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek.