foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witaj na stronie Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kształcenia oraz aktualnościami szkolnymi.

W dniach od 18 do 22 marca 2019 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły z opiekunką Małgorzatą Pławską przebywała w miejscowości Mölln w Niemczech uczestnicząc w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Wraz z uczniami z Niemiec przebywaliśmy w malowniczo położonym schronisku nad jeziorem i mieliśmy bardzo napięty grafik.
We wtorek zwiedziliśmy szkołę Berufsbildungszentrum w Mölln oraz współpracujący ze szkołą zakład odlewniczy Heidenreich & Harbeck GmbH. Szkoła robi wrażenie, zarówno pod względem wielkości, jak również wyposażenia pracowni. Zakład – no cóż, nie było to nic, co spotkałoby się z zachwytem uczestników wymiany...

Następny dzień rozpoczęliśmy wizytą w ratuszu, po której przeszliśmy do części miasta znanej pod nazwą Robert-Koch Park, w której duża część mieszkańców to ludzie niepełnosprawni. Kolejnym punktem programu była gra miejska, która pozwoliła uczniom poznać najważniejsze zabytki i elementy historii Mölln, ale żeby nie było zbyt łatwo, uczestnicy musieli poruszać się na wózkach inwalidzkich. Było ciekawie.
Trzeciego dnia pojechaliśmy do Hamburga do Dialoghaus Hamburg, gdzie mieliśmy krótkie warsztaty z głucho-niemym przewodnikiem. Poznaliśmy kilka znaków języka migowego i musieliśmy wykonać parę zadań bez używania słuchu (mieliśmy specjalne słuchawki) i mowy (zakaz mówienia i używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń). Nie było to łatwe, ale myślę, że wszyscy się nieźle bawili i był to chyba jeden z ciekawszych punktów programu wymiany. Potem udaliśmy się na taras widokowy otwartej niedawno Filharmonii, skąd podziwialiśmy panoramę Hamburga.
Po powrocie z Hamburga „zagoniono” nas do garów. Upichciliśmy Niemcom gołąbki, pierogi i pulpeciki. Gospodarze wypadli dosyć blado w tej konkurencji, ograniczając się do przyrządzenia sałatki. Zajęcia w kuchni zajęły nam tak dużo czasu, że wieczorny punkt programu, jakim miało być zwiedzanie Mölln ze strażnikiem nocnym, musiał zostać odwołany. Może uda się go zrealizować przy okazji następnej wizyty w Mölln.
Pomiędzy tymi wszystkimi zajęciami odbywały się jeszcze warsztaty i dyskusje na temat wspólnego życia w Europie oraz szans młodych ludzi na znalezienie pracy, a także włączania osób z różnymi niepełnosprawnościami w życie codzienne i zawodowe, czyli tzw. inkluzji. Nie zabrakło również zajęć sportowych na boisku przed schroniskiem oraz w miejscowej kręgielni.
Mimo dość krótkiego czasu wymiany, wszyscy bardzo się zżyli i chętnie spędzali z sobą czas wolny również poza wcześniej zaplanowanymi zajęciami, porozumiewając się ze sobą bez większych przeszkód w języku niemieckim, angielskim i polskim. Ustalono wstępnie termin wizyty niemieckich uczniów w Polsce na kwiecień 2020 roku.